מה זה SEO ומדוע אתם זקוקים לו?

עולם קידום האתרים הוא עולם גדול ומרתק, אך למרות זאת, בקרב הציבור הרחב שוררת לעיתים הנחה שגויה שמדובר בתחום שקל מאוד להצליח בו וחסמי הכניסה אליו נמוכים במיוחד. מסיבה זו, קשה לעיתים להסביר ללקוחות למה הם זקוקים לשירותי SEO מקצועיים, ומצד שני, חלק גדול מהאנשים מנסים לקדם את האתר שלהם בעצמם ולפעמיים גורמים לנזק שלוקח הרבה מאוד חודשים לתקן אותו.
 
לכן, על מנת לעשות סדר בדברים חשוב להבין קודם כל מה זה באמת SEO : SEO הוא שם כולל למגוון של טכניקות ואמצעים שנועדו לשפר את הנראות של אתרים במנועי החיפוש בחלק האורגני. אותו חלק שמופיע הישר מתחת לתיבת החיפוש.
 
חשוב גם להדגיש שכאשר מדובר על נראות, לא מדובר בהכרח על מיקומים אבסולוטיים (למרות שיש מקדמים שעדיין משתמשים בהם על מנת לקבל תמונת מבט כללית על האתר), אלא על הנראות הכוללת אותה קל למדוד באמצעות חשיפה או מיקומים ממוצעים (אותם אפשר לראות דרך כלי מנהלי האתרים).

Search consloe for better SEO work
 
ככל שהנראות הכוללת של אתר בתוצאות החיפוש עולה, כך למעשה הוא בונה את עצמו מבחינת מיתוג, אנשים רואים אותו יותר, מזהים את השם שלו וסביר להניח שירצו ללחוץ על השם שלו כאשר הוא מופיע בתוצאות החיפוש (ממש כמו שהיום אין כמעט גולש שלא מכיר את mako או וואלה)

SEO

מדוע קידום אתרים הוא עניין מורכב?

לפי גוגל, ישנם מאות פרמטרים שונים אשר משפיעים על מיקומו של האתר במנוע החיפוש, ולכן מדובר במשימה שדורשת עבודה מדוקדקת וקפדנית על ידי אנשי מקצוע מנוסים. כמו כן, חשוב לזכור שהאתר אינו מקשה אחת ולא כל העמודים בהכרח אטרקטיביים באותה מידה בעיני מנועי החיפוש.
הנה רק חלק מן הפרמטרים שיש להם השפעה דומיננטית על מיקום האתר בתוצאות. פרמטרים אלו ידועים כ – On Page מכיוון שהם נקבעים לפי הקוד הפנימי של האתר.

הופעה של מילות המפתח בכותרת והתיאור של כל דף (התיאור הוא החלק שמופיע בשחור מתחת לכתובת האתר בירוק)
המיקום הפנימי של העמוד בתוך האתר (לדוגמה, העמוד הראשי נחשב לחשוב יותר מאשר עמוד קטגוריה פנימי)
הכותרות הפנימיות בתוך כל עמוד (ידועים גם כ – Headers)
הזמן שלוקח לאתר לעלות יחסית לאתרים אחרים מאותו התחום
ההתאמה של אתר למכשירים ניידים, כאשר המשתמש מבצע גלישה מהנייד
ועוד…
 
כעת קל יותר להבין מדוע אי אפשר לקחת סתם כך אתר ולהתחיל לקדם אותו על פי מדריכים שמוצאים באינטרנט, אלא יש לבצע בדיקה קפדנית של המבנה והקוד שלו, תחום שבעבר היה בתחום האחריות של חברת בניית האתרים, אך כיום גם מקדמי האתרים צריכים להתמקצע בו.
 
לעומת הפרמטרים האלו, ישנם מספר פרמטרים חשובים שהשליטה בהם לא נמצאת ברמת הקוד, ולכן הם מכונים פרמטרים של Off Page. הפרמטר החשוב ביותר מסתמך על מספר האתרים שמפנים לאתר, אך גם על האופן שבו הם מפנים אליו : מאיזה חלק באתר מגיע הקישור, לאיזה עמוד הוא מפנה ומה הטקסט (טקסט הקישור / Anchor Text) אותו הוא מכיל.

בניית קישורים ואיכות חברת הקידום שתבחרו

קישורים הם הלחם והחמאה של קידום האתרים מכיוון שלפי רוב ההערכות, הם עדיין הפרמטר החשוב ביותר כאשר האלגוריתם של גוגל מחליט כיצד לדרג אתר מסוים בתוצאות, זאת בהנחה שהטקסט באותו אתר הוא מקורי ואינו משוכפל או מועתק מאתר אחר (עוד תחום שכיום מקדמי האתרים צריכים לקחת על אחריותם).
 
בעבר היה מספיק לשתול קישורים עם הטקסט שאותו היו מעוניינים לקדם במספר גדול של אתרים על מנת שהאתר יתברג על ביטויי חיפוש (מילות מפתח) אטרקטיביות. כיום זה כבר לא המצב וגוגל למעשה הופכים חלק גדול ממטלת בניית הקישורים ללא רלוונטית, כך שהמקדמים צריכים להיות יצירתיים יותר ולהתבסס על איכות ולא בהכרח על על כמות.
 
למעשה, אתר אשר "נתפס על חם" כאשר הוא מנסה ליצור לעצמו מספר רב של קישורים באופן חשוד, עשוי להיענש באופן ידני על ידי מעריך אנושי של גוגל, אם האלגוריתם שפועל באופן אוטומטי לא הצליח לתפוס אותו קודם לכן. מצד שני, כל עוד האתר לא מצליח להיתפס, יש סיכוי טוב שהוא יזכה לתנועה יפה למשך זמן מוגבל.
 
מצב זה עשוי להיות מאוד מבלבל עבור מי שאינו מגיע מתחום קידום האתרים מכיוון שקל מאוד לתפוס "אתרים תמימים" ולקדם אותם בשיטות מסוכנות, כאשר במקרה של אזעקת אמת וענישה של האתר, חברת הקידום תכחיש שהיא פעלה בדרכים מסוכנות (תמיד אפשר לתלות את האשמה בעדכון אלגוריתם מהצד של גוגל), ובמקרה הגרוע יותר, תיעלם או תתנער מהלקוח.

כמו כן, לא תמיד ברור היכן עובר הגבול האדום, וכל בעל אתר חייב לדעת שקידום אתרים הוא תחום ספקולטיבי ממש כמו שוק המניות בו אפשר למזער סיכונים, אבל אי אפשר למנוע אותם לחלוטין. עם זאת, נדירים מאוד הם המקרים בהם קידום זהיר לטווח ארוך גורם לנזקים ובמקרה הגרוע ביותר, האתר פשוט חוזר לרמת החשיפה הקודמת שלו (בעוד בעל האתר נהנה מפירות הקידום עד כה).
מסיבה זו, חשוב לא רק לבחור בקידום מקצועי ולא לנסות לקדם לבד, אלא לבחור בחברה עם רקורד מוכח ורשימת לקוחות מרוצים שהיא עדיין מקדמת באופן פעיל.

לסיכום – מה חשוב לדעת על קידום אתרים

קידום אתרים מודרני מטרתו להגביר את החשיפה שלכם במנועי חיפוש, לא להביא אתכם למיקומים קבועים או מספרי קסם (מקום שלישי בעמוד ראשון)
קידום טוב נמדד לאורך זמן ועל סמך הצבת יעדים ריאלים, אי אפשר להתחמק מיצירת קישורים, אך חייבת להיות שקיפות מהבחינה הזאת קידום אתר באופן עצמאי אינו פרקטי עבור רוב האנשים שתחום העיסוק העיקרי שלהם אינו ברשת (כלומר, יש לעסק שלהם גם קיום פיזי מחוץ לרשת)
 
גם כאשר רוצים לקדם אתר לבד, רצוי לעשות זאת בסיוע של חברת קידום אתרים על מנת להימנע מטעויות, רצוי להימנע מכל מחיר מחברה המבטיחה תוצאות מהירות או כזו שכל הלקוחות שלה "חסויים"
 
 

תגובות 0
עוד בנושא
JOIN THE DISCUSSION